top of page

"КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ"

Екскурсія на о.Хортиця - колиску українського козацтва

Сотні тисяч людей щороку приїжджають на Хортицю, щоб побачити це унікальне історичне місце, а також помилуватися тутешньою природою.

 

Національний заповідник Хортиця - це не просто найбільший острів на Дніпрі, але й унікальний природний та історичний комплекс. Унікальність цього місця широко визнана, в 2007 році Хортиця була названа одним із "Семи див України".

 

Природа острова вражає своєю красою. На порівняно невеликій його площі (довжина Хортиці становить 12 км, а ширина - в середньому 2,5 км) є свої степи, луки, дубові та хвойні ліси. Завдяки особливим мікрокліматичним умовам, які виникли через велику кількість сонця, прісної води і сухого повітря, флора острова істотно відрізняється від материкової.

 

Але найбільш цікава Хортиця саме з історичної точки зору, адже її історія овіяна легендами далекого минулого. Ця територія споконвіку була відома людині. 

 

Скіфський Стан

На Хортиці розташовано декілька цікавих туристичних об'єктів. Особливу археологічну цінність мають кургани, кам'яні фігури, культові споруди, що датуються бронзовим століттям. Це свідчить про те, що людина жила тут із давніх часів. 

Скіфський стан - це музей під відкритим небом, розташований на найвищій точці острова Хортиця, один з найвідоміших меморіально-туристичних комплексів на Хортиці. Тут, на території п'ятої курганної групи, були реконструйовані курганні насипи, з яких три вцілили до наших часів ще з тих пір, коли були насипані. Ці кургани — ровесники Єгипетських пірамід! Окрім трьох вцілилих насипів було відновлено ще три зруйнованих кургана та створено п'ять штучних насипів з метою реконструкції зовнішнього вигляду курганних груп старовини.

 

Хортиця Велика і Мала

Поруч із островом Хортиця розташований Малий острів, званий островом Байди або Хортицею в мініатюрі. У XVI столітті тут було створено перше козацьке поселення. У 1553-1554 роках князь Дмитро Вишневецький, відомий під ім'ям Байда, заклав тут фортецю та верф, де будувалися військові кораблі. По суті, Вишневецький згуртував та організував розрізнені козацькі загони. Місто-фортеця на острові Байди історики вважають прототипом Запорізької Січі. Поступово острів Мала Хортиця перетворився на справжній форпост, здатний дати відсіч турецько-татарським військам. Звідси козаки під проводом Вишневецького здійснили кілька військових походів у турецькі й татарські володіння. 

Довгий час, аж до ліквідації Запорізької Січі, острів Хортиця був головним оплотом запорізького козацтва в боротьбі проти Кримського ханства та Туреччини. У 1775 році за указом Катерини II Запорізька Січ була скасована та подарована ясновельможному князю Григорію Потьомкіну. У 1789 році Потьомкін передав острів Російській імперії. Після цього його стали заселяти німецькі колоністи-меноніти (представники одного з напрямів протестантизму). Вони залишили Хортицю у роки першої світової війни.

 

Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ»

На острові Хортиця діє історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», присвячений життю та побуту козаків. Туристи можуть на власні очі побачити і відвідати житло запорожців та кошового отамана, господарські будівлі, курінь, церкву та ін. Відвідування комплексу дозволяє відтворити цілісний образ козацького поселення та відчути вільний дух запорізького козацтва.

 

Запорізька чайка

Живий інтерес викликає військовий корабель XVIII століття. Цю козацьку чайку підняли з дна Дніпра та відреставрували. Знаходиться вона в спеціальному павільйоні. З цього судна велися бойові дії під час російсько-турецької війни 1735-1739 років.

За свідченням французького інженера при польському дворі Гійома Левассера де Боплана козаки робили судна, які називали «чайками», завдовжки 60 футів, 12 футів завширшки й 12 футів заввишки. Ці кораблі не мали киля, а їхній борт являли собою збиті внахлест цвяхами дошки. Вздовж бортів кріпилися копиці сухого очерету товщиною з діжку, обв'язані липовим ликом. Очерет забезпечував стійкість та непотоплюваність, оскільки палуби не було, і в бурю хвилі перехльостували через борт. А завдяки очерету судно трималося на воді, як корок. На цих човнах були переборки та лавки для гребців, два керма, один на кормі, інший на носі. На кожному борту було по 10-15 пар весел. Щогла з одним прямим вітрилом, яке підіймали лише при попутному вітрі. З точки зору європейських кораблебудівників – судна запорожців були примітивними, однак вони цілком відповідали меті та задачам козаків: їм потрібен був легкий, мобільний, непотоплюваний флот для кожного походу.

 

Музей історії запорізького козацтва

На Хортиці знаходиться Музей історії запорізького козацтва, єдиний у своєму роді. У музеї працюють кілька тематичних виставок та діорам. Тут представлені стародавні ікони, хрести та книги, колекцію старовинної зброї, козацький одяг та предмети побуту - одним словом усе, що пов'язано з історією Хортиці, починаючи з самих ранніх часів.

     

Кінний театр на Хортиці

Дуже захоплюючі вистави на тему життя запорізьких козаків показує кінний театр «Козацька залога». Він користується у туристів великою популярністю. Глядач має можливість познайомитися з козацькими звичаями та традиціями, іграми й танцями. Козаки демонструють володіння батогом, шаблею, списом, луком та стрілами, виконують різні прийоми вольтижування (акробатичні вправи на коні, що рухається). Вистави кінного театру перетворюються на справжні шоу, подивитися які буде цікаво і дітям, і дорослим.

 

Тривалість екскурсії:  7 годин.

 

Вартість екскурсії:  15 чол. - 180 грн.

                                   30 чол. - 170 грн.

bottom of page